Laminat Parke Nedir

zemin döşemelerinde kullanılan, doğal ahşap malzemelerden üretilen kerestelerin uygun ekipman ve makinelerle işlem görmesiyle hazırlanan dar ve uzun plaklar halinde hazırlanan yüzey kaplama malzemesidir. Doğal malzemelerden üretildiği için sağlık açısından bir zarar teşkil etmediğinden diğer kaplama gereçlerine göre son zamanlarda daha çok tercih edilmektedir.

laminat parke nedir

Ormanların tahribatı ve ekonomik unsurlar nedeni ile geleneksel masif parkeden lamine ve laminat parkeler daha çok tercih edilmektedir. Evinizde yerden ısıtmalı sistem kullanmayı düşünüyorsanız parkelerden zemin döşemenizi yaptırmalısınız.

Parke çeşitleri nelerdir?

 1. Laminat parke
 2. Lamine parke
 3. Masif parke
 4. Laminat parke

Laminat Parke Nedir

Parke rengi ve deseni verilmiş kağıdın özel ağaç yapıştırıcılarıyla yüksek basınç altında sıkıştırarak hazırlanıp, MDF ve HDF levhalar üzerine kaplanarak oluşturulan levhalara denir.

Laminat Parke tercih edilme nedenleri;

 • Kaplama yapılacak mekanlara kolayca uygulanır, çizilmez ve darbelere dayanaklı olması.
 • Sigara ve alevden etkilenmemeleri.
 • Güneşin ısı ve ışından etkilenip solma yapmamaları.
 • Leke tutmaması ve temizliğinin kolayca yapılması.
 • Sağlık açısından zararı yoktur ve hijyenik olması sayesinde mikrop barındırmaması.
 • Tamamen ahşaptan oluşan parkelerin korunmasının zor olması.
 • Masif parkelere oranla renk çeşidinin fazla olması
 • Yerden ısıtmalı sistemlerde kolayca kullanılabilir.
 • Tercihe ve bütçenize göre ucuz laminat parke seçebilme imkanı vardır.

Laminat Parke Nedir

Laminat parkenin yüzeyi düzleme ve cilalama gerektirmez. Bu nedenle uygulanması için fazla zaman kaybettirmez. Laminat parke fiyatları da masiflere göre cilalama gerektirmediği için ve işçiliği uzun sürmediği için uygundur. Uzun ömürlüdür. Ahşap malzemeden oluştuğu için banyo, mutfak, lavabo gibi suya temas edebileceği yerlerde kullanılması önerilmez. Laminat parke fiyatları genellikle 18 TL den başlayan fiyatlarla yapılır. Sizde hem dayanıklı hem şık olsun bütçenizi de düşünerek ucuz laminat parkelerden yaptırabilirsiniz.

Lamine parke nedir

Lamine parkeler iki ya da üç tabaka halinde üretilirler.lamine parkeler tamamen ahşaptan oluşmazlar. Talaş tabakanın üst kısmındaki tabaka ahşaptan oluşur.. Bu nedenle lamine parke fiyatı, laminat parkeye oranla daha yüksektir. Lamine parkelerin

meşe, kayın, ıroko, sapelli, akçaağaç gibi çeşitleri vardır.

Lamine parke oluşturulurken üst kısımlara kıymetleri ağaçlardan yapılan tabakalar konur, alt kısımlara ise kavak gibi daha düşük kalitede ağaçlardan üretilen tabakalar konur. Lamine parkedeki üst tabaka kalınlığı 3-5 mm arasındadır.

Lamine parke suya ve neme karşı hassas olduğu için asla su ile temas ettirilmemelidir.yoksa parkeler şişmeye başlayıp yapısı bozulur.Lamine parke masif parkelere göre pahalıdır. Çünkü üreticiye olan maliyeti masif parkeye nazaran daha çok ve gelişmiş bir üretim teknolojisi gerektirmesidir. Monteleme işlemi hızlıdır. Döşeme işlemi yapıldığı anda kullanıma hazırdır. Yedi kat cila uygulandığından ömrü uzundur ve sistre yapılabilir.

Son zamanlarda üretilen ucuz lamine parkeler, daha fazla satış rakamlarına ulaşabilmek için standardın dışında ,ince kullanışsız plakalar üzerine 1-2 mm papel kaplamaların imal edilmesiyle üretilmektedir. Bu kalınlıktaki parkeler ağacın gerçek dokusunu bile sağlamaz. Lamine parkelerin fiyatlarını iyi araştırmak gerekir bütçemi zorlamasın diye ucuza kaçarsanız kısa vadede ömrünü tamamlayan kalitesiz bir parkeye boşuna para vermiş olursunuz.

Masif parke nedir?

Geleneksek parke çeşididir hatta masif parkelere geleneksel parke de denilir. Kurutulması iyi yapılmış ağacın 14-18 mm genişlikte ince tabaka şeklinde kesilmesi ile elde edilir.masif parke oldukça dayanıklıdır. Bu dayanıklılığı gürgen, meşe,dişbudak ve ya gül ağacı gibi özel ağaçlardan elde ederler. Diğer parkelerle kalınlık açısından bir fark yoktur. Masif parkeler uygulama yapılacak mekanlarda en az 1-2 gün bekletilerek ortamın nemine,sıcaklığına uygun hale gelmesi sağlanmalıdır. Masif parkenin iş yükü çok olduğundan ve ekonomik açıdan diğerlerinden pahalı olması nedeniyle pek tercih edilmezler fakat diğer çeşitlere göre ömrü uzun ve en dayanıklısıdır.

Parkeler çeşitlerinden ilk üç tanesini öğrenmemiz bizim için yeterli olacaktır. Sizlerde evinize, iş yerinize parke yaptırmayı düşünüyorsanız parke çeşitleri hakkında bilgi sahibi olursanız karar vermeniz kolaylaşır. Odanızın rengine ve dekorasonuna uygun parkeler seçerek evinize güzel bir hava katabilirsiniz.