Sistre nedir?

Sistre ve Cila Yapımı

Zamanla parkelerinizin deforme olması ,üzerindeki cilaların eskimesi,nemden ve diğer etkenlerden dolayı küflenmesi, mobilyalarınızı hareket ettirirken çizilmesi,güneşin ısı ve ışığından kaynaklanan renk solması ve gıcırdayarak ses çıkarması gibi sorunları düzeltmek için yapılan işlemlere denir. Bu işlemin yapılması için özel makinelere ihtiyaç vardır. Sistre makinesinin altına takılan farklı zımparalar ile işlem yapılır.

Bu işlemi aşağıdaki ahşaplara uygulayabilirsiniz;

  • Masif parke

  • Lamine parke

  • Lambiri döşeme

  • kene

  • Güverte

Sistre ve Cila Yapımı

İşleme başlanılmadan önce parkelerin üzerinde toz ve inşaat kalıntıları olmamasına dikkat edilmelidir. Tozu önlemek için elektrikli süpürge ile çekebilirsiniz. İnşaat kalıntıları kalan parkelere ise işlem yapılması çok zordur.sistila cili

Bu işlemini yapmak için ilk olarak daha önceki yapılan ciladaki ve parkedeki lekelerin küflerin,çiziklerin giderilmesi için zımpara işlemi yapılır. İkinci aşama olarak ilk yapılan zımparanın izlerini yok etmek amacıyla yapılan zımpara işlemidir.

Ücretsiz keşif için arayın

Parkelerinizden ses geliyorsa eğer ustalar zımpara işlemini yaptıktan sonra arada kalan açık noktalardan parkenin kendi tozundan yapışkan malzeme ile macun haline getirip uygulayarak ses çıkaran kısmı bu macun ile doldurarak tamir edebilirler ya da o kısmı söküp yeniden yapıştırarak sorunu çözerler.

Ücretsiz keşif için arayın

Sistre ve Cila Yapımı

Sonra parke zeminini sıfır hatasız şekilde cila yapmaya uygun hale getirmek için zımpara işlemi uygulanır. Parkelerinizin rengini değiştirmek isterseniz cila işleminden önce istediğiniz renkte boyatabilirsiniz. Tek kat cila yapıldıktan sonra tekrar zımpara yapılır ve ikinci kat cila atılır. Ustanız uygun görürse üçüncü kat cilayı da atabilir. Parkelerinizin mat,yarı parlak veya parlak olmasını isterseniz ustalar ona göre cila uygulaması yapacaklardır.Sonuç olarak parkeleriniz ilk gün ki parlaklığına ve temizliğine geri döner.

Ücretsiz keşif için arayın

Bu işlemi parkenize 8 ile 10 kez yaptırabilirsiniz. Daha önce uygulanmış ise ölçümlerle yeterli seviyede kalınlığın olup olmadığına bakılmalıdır. Ölçüm yaptırabilmek için görünmeyen yerlerden parke sökebilirsiniz. Parkelerinizi ilk defa işlem yaptıracaksanız ölçüm yaptırmanıza gerek yoktur.

Ücretsiz keşif için arayın

Fiyatlandırma ise genellikle m‘si  TL üzerinden hesaplanır. Daha düşük fiyatlarda teklif verenlerin malzemelerinin kalitesini araştırmanızı öneririz. İşlem yaptıracağınız evde eşyalar varsa fiyatlandırmada ona göre değişiklikler yapılır. Çünkü evin içinde eşya bulunduğunda başka yere aktarılma işi olduğundan ve evdeki bütün odaların birlikte işlem göremeyeceğinden dolayı zaman kaybedileceğinden usta oyalanacağından parası da ona göre artar. İşlem yapılacak evin boş olması hem maliyet açısından hem de zaman açısından yararınıza olacaktır. Eşyalarınızı işleme başlanmadan önce uygun bi yere taşımanızı öneririz. Örneğin; içinde eşya bulunan evlerde 5-6 gün işlem ücreti alınırken eşyasız evlerde 2-3 gün işlem ücreti alınır.

Ücretsiz keşif için arayın

Sistre ve cila yapımı   için belirli zaman yoktur. Yılın her mevsimi yaptırılabilir. Cilanın kuruması ve kokunun evden çıkması için evin havalandırılması şarttır. Cila sürüldükten sonra kurumadan üzerine asla basmayın. Cilanın kuruma işi yaklaşık olarak 1-2 gündür. İşlem bittikten 2 gün sonunda eşyalarınızı yerleştirmeye başlayabilirsiniz. Halılarınızı ise 1 hafta sonra serebilirsiniz. Parkelerinizin temizliğini su ve yüzey temizleyicilerle değil de ahşaplara uygun olan özel temizleyicilerle yapmaya dikkat ederseniz uzun süre sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Uzun ömürlü olarak kullanabileceğiniz parkelerinizin ömrünü bu alanda uzman olmayan kişilere fiyatı ucuz diye yaptırırsanız ömrünü kısaltmış olursunuz ya da elinizdeki parkelerinizden olmuş olursunuz. Ucuz olmasını beklerken iki kat masraf çıkarmış olursunuz. Bunu engellemek için parkelerinizi teknik bilgi ve donanımlara sahip profesyonel kişilere yaptırınız yoksa geri dönülmez sonuçlara neden olabilirsiniz. Sistre ve cila yapılmasınınsonucunda parkeleriniz ilk günkü görünümüne ve parlaklığına kavuşmuş olacaktır.

Sistre ve Cila Yapımı